Powypadkowe odszkodowanie z OC sprawcy. Kiedy można starać się o wypłatę rekompensaty za uszkodzone auto lub uszczerbek na zdrowiu?


Wypadki czy kolizje drogowe zawsze są zdarzeniami, które niosą za sobą niemiłe konsekwencje w postaci uszkodzonego auta czy osób poszkodowanych. W zdarzeniach komunikacyjnych ustawodawca wprowadził prawny obowiązek posiadania polisy ubezpieczeniowej OC, która ma chronić sprawcę wypadku przed koniecznością poniesienia finansowych konsekwencji wskutek szkody którą wyrządził. Powypadkowe odszkodowanie należy się osobom, które wskutek wypadku doznały obrażeń ciała lub ich auto zostało uszkodzone. Ważne jest to aby osoba, która stara się o rekompensatę nie była winna zdarzeniu, wówczas ubezpieczyciel nie będzie miał podstaw aby nie wypłacić należnych świadczeń.


Odszkodowanie powypadkowe z OC – uszkodzone auto


Jeżeli w skutek kolizji lub wypadku, zostanie uszkodzony nasz pojazd, z polisy OC sprawcy możemy starać się o uzyskanie odszkodowania które powinno zrekompensować poniesione koszty naprawy. Warto zaznaczyć, iż ubezpieczyciel w oparciu o wycenę rzeczoznawcy przygotowuje kosztorys, który powinien uwzględniać zarówno wszystkie elementy konieczne do wymiany lub naprawy, a także koszt samej usługi warsztatu mechanicznego. Wartość pojazdu oszacowana w kosztorysie powinna być oszacowana na stan sprzed wypadku, natomiast sama szkoda w pełni rekompensować poniesioną stratę.

Jeżeli stałeś się ofiarą wypadku bądź kolizji drogowej, niezwłocznie zacznij działać o uzyskanie najwyższego odszkodowania za uszkodzone auto. Najczęstsze problemy, które mogą Cię spotkać w uzyskaniu odszkodowania to:

  1. odmowa wypłaty odszkodowania przez ubezpieczyciela,
  2. zaniżony kosztorys naprawy Towarzystwa Ubezpieczeniowego,
  3. wskazanie szkody częściowej jako całkowitą,
  4. brak auta zastępczego.

Poszkodowany kierowca oczywiście ma obowiązek udokumentowania oraz udowodnienia poniesionej szkody, jednak należy pamiętać, iż praktyki firm ubezpieczeniowych często uniemożliwiają poszkodowanym uzyskanie pełnej i stosownej rekompensaty za uszkodzony pojazd. W takich sytuacjach należy zgłosić swoją sprawę do profesjonalnej firmy, która na co dzień zajmuje się odzyskiwaniem szkód rzeczowych od ubezpieczycieli. Więcej informacji o odszkodowaniach za uszkodzone auto, znajdziecie w innym artykule Naszego serwisu, TUTAJ.

Powypadkowe odszkodowania

Powypadkowe odszkodowanie z OC sprawcy – szkoda osobowa


Jeżeli wskutek wypadku drogowego doznałeś uszczerbku na zdrowiu, ubezpieczenie OC również jest źródłem naprawy poniesionej szkody. Poszkodowany pasażer pojazdu, potrącony pieszy, rowerzysta, czy kierowca innego auta, może rościć o uzyskanie określonych roszczeń odszkodowawczych. Nie ma konieczności aby osoba poszkodowana posiadała własną polisę ubezpieczeniową, ponieważ OC sprawcy wypadku chroni poszkodowanych i daje gwarancję wypłat należnych świadczeń. W zależności od okoliczności odszkodowanie powypadkowe stanowi następujące roszczenia:

  1. zwrot kosztów leczenia, rehabilitacji, zakupu leków, materiałów opatrunkowych, wizyt u lekarzy specjalistów, a nawet zwrot kosztów dojazdów do placówek medycznych czy opieki osób trzecich,
  2. zwrot kosztów leczenia, rehabilitacji, zakupu leków, materiałów opatrunkowych, wizyt u lekarzy specjalistów, a nawet zwrot kosztów dojazdów do placówek medycznych czy opieki osób trzecich,
  3. utracony dochód, jeżeli poszkodowany w trakcie zwolnienia chorobowego lub leczenia szpitalnego nie otrzymywał należnego wynagrodzenia. Dotyczy tylko dochodów nieosiągniętych, ale realnych do osiągnięcia.

Katalog roszczeń odszkodowawczych jest bardzo szeroki, dlatego zawsze warto zasięgnąć profesjonalnej porady w tym zakresie. Większość osób nie wie, iż w związku z wypadkiem należą mu się jakiekolwiek pieniądze, dlatego wszystkie zainteresowane osoby zapraszamy do bezpłatnej porady prawnej.  1. Nie znalazłeś odpowiedzi na nurtujące Cię pytanie?
  2. Nadal masz wątpliwości czy należy Ci się odszkodowanie?
  3. Chciałbyś uzyskać poradę i odpowiedzi na pytania związane z Twoją sytuacją?

Dlaczego warto powierzyć sprawę profesjonalistom?