Odszkodowanie z OC za uszkodzone auto? Zanim przyjmiesz odszkodowanie od ubezpieczyciela, sprawdź czy nie powinieneś dostać więcej?!

Szkody powstałe w wyniku wypadku komunikacyjnego naprawia ubezpieczyciel sprawcy (z OC sprawcy). Winien on przywrócić stan pooprzedzajacy wypadek, bądź wypłacić rekompensatę finansową, która jest adekwatna do zaistaniałej szkody, jak również pokryć wszelkie koszty, które postały w wyniku zdarzenia.


Jak mówi przysłowie „wypadki chodzą po ludziach”. Na pewno żadna z kolizji, stłuczek, czy poważniejszych zdarzeń nie należy do miłych doświadczeń. Zdawałoby się, że przy małej szkodzie, gdzie jedynym skutkiem wypadku jest uszkodzenie auta, nie ma się czymś przejmować bo przecież zdrowie jest najważniejsze, a za uszkodzony samochód tak czy inaczej otrzymamy odszkodowanie z OC. Niestety często jesteśmy w błędzie. Nieświadomi tego, że czeka Nas wiele nieprzyjemności ze strony ubezpieczyciela, kolejny raz jesteśmy narażeni na stres, irytację i rozdrażnienie. O czym mowa? Konkretnie o „złych” praktykach firm ubezpieczeniowych przy likwidacji szkody za pojazd z polisy OC.

Pomyśleliśmy, że zanim zdecydujecie się na przyjęcie propozycji wypłaty odszkodowania za wypadek, warto nieco zgłębić swoją wiedzę na temat. Poznaj 3 najczęstsze sposoby, dzięki którymi ubezpieczyciel będzie starał się zaniżyć Twoje odszkodowanie.


1. Zaniżony kosztorys naprawy.


Powszechną praktyką w trakcie likwidacji szkody przez ubezpieczyciela jest wysłanie rzeczoznawcy, który ma na celu oględziny naszego auta oraz ocenę wielkości uszkodzeń. Na podstawie zebranych „dowodów” Towarzystwo Ubezpieczeniowe szacuje i podlicza koszty naprawy naszego auta wydając decyzję oraz przedstawiając kosztorys naprawy. W praktyce jednak często jest on nieadekwatny do kosztów naprawy i zwyczajnie zaniżony. Ubezpieczyciele często przygotowują wyceny w oparciu o nieoryginalne części, nie uwzględniają niezbędnych dodatkowych napraw przy wymianie określonych części, zdarza się również iż kwoty kosztorysu są różne od tych w decyzji ubezpieczyciela. Musimy wiedzieć, że takie praktyki są niedopuszczalne i zgodnie z przepisami ubezpieczyciel zobowiązany jest wypłacić odszkodowanie za uszkodzony pojazd w kwotach pozwalających przywrócenie stanu pojazdu sprzed wypadku.

Zaniżony kosztorys naprawy

2. Szkoda całkowita czy częściowa?


Pojęcie szkody częściowej czy całkowitej jest często stosowane przy orzekaniu wielkości straty w odszkodowaniach z OC. Jeżeli nasze auto nadaje się do naprawy, a koszty które w związku z tym trzeba ponieść nie przekraczają jego wartości sprzed wypadku, mowa o szkodzie częściowej. W sytuacji jednak, w której koszt naprawy przewyższa wartość naszego auta przed szkodą, wówczas mamy do czynienia ze szkodą całkowitą. W jaki sposób ubezpieczyciel oszczędza na wypłacie naszego odszkodowania? Otóż częstą praktyką stało się kwalifikowanie uszkodzonego auta jako szkodę całkowitą już w przypadku gdy koszt naprawy stanowi 70-80% jego wartości. Biorąc pod uwagę fakt, iż kwota odszkodowania to różnica między wartością auta sprzed wypadku, a przygotowanym kosztorysem naprawy, okazuje się że TU kolejny raz manipuluje kwotami odszkodowań. Kto na tym traci, a kto korzysta? Odpowiedź jest jedna, a nasza rada następujące: nie zgadzajmy się z decyzją ubezpieczyciela, który orzeka szkodę całkowitą, jeśli koszt naprawy nie przekracza 100% wartości naszego auta.

Szkoda całkowita czy częściowa


3. Czy należy mi się auto zastępcze?


Po wypadku drogowym często nasze auto niestety wymaga naprawy. Czasem są to naprawy czysto kosmetyczne, delikatne wgniecenie czy zarysowanie lakieru, są jednak i takie zdarzenia, które nasze auto zwyczajnie unieruchamiają. W każdym bądź razie na czas kiedy nasz pojazd znajduje się w zakładzie mechanicznym, jesteśmy pozbawieni środa lokomocji, które na co dzień używaliśmy do różnych celów. Dojazd do pracy, pomoc znajomemu w przewiezieniu rzeczy, czy podwiezienie dzieci do szkoły na drugi koniec miasta teraz może nam przysporzyć nie lada problemów. Oczywistym jest fakt, że powstała szkoda, nie daje nam możliwości na realizowanie codziennych zajęć czy obowiązków. Czy w takiej sytuacji ubezpieczyciel powinien zapewnić nam auto zastępcze?

Co do zasady TAK. I w rzeczywistości również częstą praktyką jest to, iż zasadność wynajmu auta zastępczego na koszt ubezpieczycieli nie budzi obecnie żadnych wątpliwości, jednak mimo wszystko nadal pojawiają się problemy ze strony ubezpieczycieli. Jakie? Przede wszystkim:

  1. czas najmu oraz
  2. cena.

Zwróćmy uwagę na to jakiego rodzaju auto mamy zamiar wypożyczyć. Słuszna jest zasada, że przed zawarciem umowy najmu auta zastępczego powinniśmy przede wszystkim porównać ceny firm działających w Naszym regionie, tak aby wybrać tą która jest dopasowana do cen rynkowych. Druga rzecz to rodzaj auta. Jeżeli do tej pory jeździliśmy np. Fiatem Punto, powinniśmy wybrać auto zbliżonej klasy i komfortu.

Co jeszcze? Czas najmu auta zastępczego. Ubezpieczyciele często podważają rzeczywisty czas naprawy auta i skracają ilość dni, o czas w czasie którego de facto nasze auto nie było jeszcze naprawione. Co najważniejsze jednak, ubezpieczyciel będzie żądał od Ciebie udokumentowania i udowodnienia, tego iż auto zastępcze jest Ci niezbędnie potrzebne.

Powyższe przykłady pokazują, że uzyskanie odszkodowania nie jest tak łatwe jak mogłoby się wydawać. Zapraszamy do skorzystania bezpłatnej porady i analizy prawnej Twojej sprawy. Pomożemy Ci uzyskać odszkodowanie w kwocie najwyższej z możliwych.

auto zastępcze z oc sprawcyOdszkodowanie za śmierc brata data dodania


  1. Nie znalazłeś odpowiedzi na nurtujące Cię pytanie?
  2. Nadal masz wątpliwości czy należy Ci się odszkodowanie?
  3. Chciałbyś uzyskać poradę i odpowiedzi na pytania związane z Twoją sytuacją?

Dlaczego warto powierzyć sprawę profesjonalistom?