Odszkodowanie za śmierć ojca w wypadku. Kto wypłaci należne roszczenia, komu przysługuje rekompensata, dlaczego warto starać się o uzyskanie odszkodowania?


Tragiczne wypadki komunikacyjne na polskich drogach zdarzają się niestety coraz częściej. Po starcie bliskiej osoby zawsze rodzi się wiele pytań, na które nie znamy i już nigdy nie uzyskamy odpowiedzi. Czy w sytuacji, kiedy w wypadku ginie bliski nam członek rodziny jest możliwe, aby zrekompensować nam poniesiony ból oraz cierpienie?

Bezspornym jest fakt, iż życia ludzkiego nie da się zwrócić. Istnieją jednak formy rekompensaty, które pomagają naprawić pogorszoną sytuację życiową oraz negatywne skutki związane z wypadkiem.

Odszkodowanie za śmierć ojca to świadczenie, które należy się poszkodowanemu od podmiotu, który tą szkodę wyrządził. Mówiąc prościej, odszkodowanie zostanie wypłacone wszystkim bliskim osoby zmarłej z obowiązkowego ubezpieczenia OC kierowcy – sprawcy wypadku komunikacyjnego.


Śmierć ojca w wypadku – kto wypłaci odszkodowanie powypadkowe?


Każdy właściciel pojazdu mechanicznego w Polsce ma obowiązek posiadania polisy ubezpieczeniowej OC. Jeżeli dojdzie do wypadku ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej chroni przede wszystkim sprawcę zdarzenia od konieczności wypłat odszkodowań z własnej kieszeni. Dzięki przepisom prawa w analizowanym przypadku odszkodowanie komunikacyjne za śmierć ojca zostanie wypłacone wszystkim członkom rodziny właśnie z polisy OC kierowcy, który jest odpowiedzialny za zdarzenie.

Co jednak w sytuacji, gdy kierowca nie posiadał obowiązkowego ubezpieczenia lub co gorsza uciekł z miejsca zdarzenia? Czy w takiej sytuacji poszkodowany musi mieć ubezpieczenie, aby jego rodzina mogła uzyskać należne odszkodowanie?

W takich przypadkach, odpowiedzialność za wypłaty należnych świadczeń ponosi Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Podobnie jak każda inna firma ubezpieczeniowa UFG wypłaca odszkodowania dla rodzin ofiar wypadków komunikacyjnych. Z uwagi na fakt, iż konsekwencje nie posiadania polisy są bardzo poważne, sprawca wypadku w takiej sytuacji dodatkowo naraża się na regres, który skutkuje tym, iż ubezpieczyciel będzie żądał zwrotu wszelkich roszczeń wypłaconych osobom uprawnionym do odszkodowania.


Odszkodowanie za śmierć ojca w wypadku - roszczenia z OC sprawcy


W tragicznych zdarzeniach drogowych rekompensatę za śmierć bliskiego członka rodziny otrzymują osoby, których z poszkodowanym łączyły bliskie relacje rodzinne oraz silne więzi emocjonalne. Przepisy Kodeksu Cywilnego nie wykluczają osób uprawnionych do odszkodowania spoza grona rodziny, ponieważ czynnikiem determinującym uzyskania stosownego odszkodowania oraz zadośćuczynienia jest przede wszystkim ból, cierpienie oraz znaczne pogorszenie sytuacji życiowej po starcie bliskiej osoby. W analizowanym przypadku uprawnieni do odszkodowanie za śmierć ojca są biologiczne dzieci poszkodowanego, ale również potomstwo, które zostało przyjęte na wychowanie lub adoptowane.

Roszczenia, które mogą otrzymać najbliżsi są następujące:

 1. zadośćuczynienie, jako rekompensata za ból i cierpienie po starcie ojca. Stanowi również formę naprawy za pogorszoną sytuację życiową ora krzywdę moralną,
 2. stosowne odszkodowanie, które ma pełnić formę rekompensaty za pogorszoną sytuację materialną oraz życiową dzieci poszkodowanego,
 3. zwrot kosztów pogrzebu, jeżeli któreś z dzieci poniosło koszty związane z pochówkiem bliskiego członka rodziny,
 4. renta, w sytuacji, kiedy po śmierci ojca dziecko straciło wsparcie finansowe ze strony rodzica, na którym ciążył alimentacyjny obowiązek mający na celu dostarczania środków utrzymania.

Należy pamiętać, że każde roszczenia odszkodowawcze, które przysługują najbliższym osoby zmarłej są roszczeniami indywidualnym a ich wysokość oraz ilość świadczeń w głównej mierze zależy od indywidualnych relacji oraz sytuacji osoby roszczącej. Dla dziecka śmierć ojca to głównie strata, która w zasadzie burzy i znacznie zmienia sytuację życiową. Brak wsparcia w wychowaniu i dorastaniu, pomoc przy realizowaniu życiowych planów, ale również utrata bytu materialnego to tylko niektóre aspekty, które znacząco wpływają na wielkość straty, którą jest śmierć ojca w wypadku drogowym. Rola ojca w życiu dziecka jest nie do przecenienia jednak materialna forma odszkodowania za śmierć stanowi rekompensatę, która staje się niezwykle pomocna w aspekcie pogorszonej sytuacji życiowej.


Co wyróżnia dobrą Kancelarię?


 1. bezpłatna analiza prawna sprawy o odszkodowanie i zadośćuczynienie za śmierć osoby bliskiej,
 2. umowa na jasnych i przejrzystych warunkach, bez opłat wstępnych, zaliczek i kosztów sądowych,
 3. bezpośredni kontakt do prawnika prowadzącego sprawę,
 4. sprawna i rzetelna obsługa firmy z wieloletnim doświadczeniem.

Jeżeli jesteś osobą, która w wypadku komunikacyjnym straciła bliską osobę, zadzwoń a poradzimy jakie odszkodowanie należy się Tobie i Twojej rodzinie.


Autor artykułu:

Data publikacji:

Podsumowanie: W artykule odpowiadamy na pytania: Odszkodowanie za smierc ojca - kto wypłaci należne roszczenia, komu przysługuje rekompensata?

Oceniono na: 4.4 w skali 5.0 na podstawie: 8 głosów.Czytaj więcej na ten temat: Odszkodowanie za śmierć - artykuły


 1. Nie znalazłeś odpowiedzi na nurtujące Cię pytanie?
 2. Nadal masz wątpliwości czy należy Ci się odszkodowanie?
 3. Chciałbyś uzyskać poradę i odpowiedzi na pytania związane z Twoją sytuacją?

Dlaczego warto powierzyć sprawę profesjonalistom?