Kiedy rodzina otrzyma zadośćuczynienie i odszkodowanie za śmierć dziecka w wypadku drogowym?


Tragiczne wypadki komunikacyjne na polskich drogach to niestety codzienność. Niewątpliwe najgorszą rzeczą w życiu człowieka jest nagła śmierć i strata bliskiego członka rodziny. Jak poradzić sobie w obliczu takiej życiowej tragedii? Czy jest coś, co może nam zrekompensować krzywdę i śmierć dziecka w wypadku?

Przepisy kodeksu cywilnego dają możliwość naprawy poniesionego bólu oraz cierpienia w postaci odszkodowania za śmierć dziecka. Obowiązkowa polisa OC pojazdów mechanicznych jest gwarantem wypłaty stosownej rekompensaty finansowej. Jeżeli poszkodowany był pieszym, rowerzystą, pasażerem lub kierowcą pojazdu mechanicznego, najbliższa rodzina po jego śmierci może rościć o określone świadczenia powypadkowe. W przypadku śmierci dziecka osoby uprawnione do odszkodowania to, co do zasady rodzice oraz jego rodzeństwo.

O co może starać się rodzina za śmierć bliskiego członka rodziny? Katalog roszczeń jest szeroki.


Stosowne odszkodowanie za śmierć dziecka w wypadku


Jeżeli w związku z wypadkiem poszkodowanego, sytuacja materialna oraz życiowa uległa znacznemu pogorszeniu, wówczas jest to podstawą do uzyskania odszkodowania z OC za śmierć dziecka. Rodzice często są wspierani finansowo przez swoje dzieci, w wielu przypadkach również rodzeństwo wspiera się materialnie i pomaga w wielu codziennych i życiowych obowiązkach. Jeżeli pomoc materialną faktycznie otrzymywali i była ona nie tyle dodatkowa, co niezbędna, roszczenie stosownego odszkodowania za śmierć dziecka jest zasadne i powinno opiewać o najwyższe, ale i adekwatne kwoty.


Zadośćuczynienie za śmierć dziecka w wypadku komunikacyjnym


Strata bliskiej osoby to zawsze wielki ból, trauma oraz cierpienie, które stanowi o krzywdzie osób najbliższych. Wszelkie aspekty pogorszonej sytuacji życiowej oraz krzywdy fizycznej, a w szczególności cierpienia psychicznego ma na celu zrekompensować roszczenie zadośćuczynienia. Dla rodziców, śmierć dziecka jest stratą która przede wszystkim objawia się w braku możliwości wychowywania potomstwa, uczestniczeniu w jego dorastaniu, ale również w braku pomocy i wsparcia na lata starości. Rodzeństwo natomiast cierpi z powodu utraty osoby, z którą się wychowała, wspólnie dzieliła trudy i obowiązki życia codziennego. Zadośćuczynienie za śmierć dziecka podobnie jak stosowne odszkodowanie nie może być jednak traktowane, jako forma wzbogacenia. Zawsze oceniane jest z perspektywy wielkości i trwałości cierpienia oraz krzywdy moralnej, a jego wysokość szacowana jest indywidualnie w odniesieniu do wzajemnych relacji rodzinnych oraz więzi emocjonalnych.


Zwrot kosztów pogrzebu


Kodeks cywilny, oprócz roszczeń odszkodowania i zadośćuczynienia za śmierć dziecka przewiduje również zwrot wszelkich kosztów związanych z pochówkiem. Usługa zakładu pogrzebowego, nagrobek, czy odzież żałobna, to między innymi te koszty, które ubezpieczyciel powinien zwrócić, nawet wówczas, gdy ZUS wypłaci zasiłek pogrzebowy. Koszty zwracane są tej osobie, która je poniosła, ale zawsze w kwotach, które mieszczą się w ustalonych przez dane środowisko i społeczność granicach. Podobnie jak w pozostałych roszczeniach wydatki dotyczące pochówku bliskiego członka rodziny, przede wszystkim powinny być stosowne.


Co wyróżnia dobrą Kancelarię?


  1. bezpłatna analiza prawna sprawy o odszkodowanie i zadośćuczynienie za śmierć osoby bliskiej,
  2. umowa na jasnych i przejrzystych warunkach, bez opłat wstępnych, zaliczek i kosztów sądowych,
  3. bezpośredni kontakt do prawnika prowadzącego sprawę,
  4. sprawna i rzetelna obsługa firmy z wieloletnim doświadczeniem.

Jeżeli jesteś osobą, która w wypadku komunikacyjnym straciła bliską osobę, zadzwoń a poradzimy jakie odszkodowanie należy się Tobie i Twojej rodzinie.Czytaj więcej na ten temat: Odszkodowanie za śmierć - artykuły


Data dodania odszkodowanie za śmierć dzieck
  1. Nie znalazłeś odpowiedzi na nurtujące Cię pytanie?
  2. Nadal masz wątpliwości czy należy Ci się odszkodowanie?
  3. Chciałbyś uzyskać poradę i odpowiedzi na pytania związane z Twoją sytuacją?

Dlaczego warto powierzyć sprawę profesjonalistom?