Odszkodowanie za śmierć brata w wypadku. Czy rodzeństwo ma szanse na uzyskanie zadośćuczynienia z polisy OC sprawcy zdarzenia?

Kto otrzyma odszkodowanie za śmierć brata w wypadku komunikacyjnym?


Po tragicznym wypadku drogowym, najbliższa rodzina osoby zmarłej może starać się o uzyskanie określonych roszczeń odszkodowawczych. W dzisiejszym opracowaniu, opiszemy jakiego rodzaju roszczenia i w jakiej wysokości przysługują osobom uprawnionym do odszkodowania za śmierć brata czy siostry w wypadku.

Oczywiście osobami uprawnionym do starania się o rekompensatę za stratę bliskiego członka rodziny, według przepisów kodeksu cywilnego jest rodzeństwo ofiary wypadku (brat, siostra). Warto wspomnieć, że prawo oprócz najbliższej rodziny, do kręgu osób uprawnionych uznaje również rodzeństwo przyrodnie (brat przyrodni, siostra przyrodnia) oraz rodziców. To co determinuje przyznanie zadośćuczynienia za śmierć bliskiej osoby, to oprócz „więzi krwi”, również bliskie relacje oraz silna więź emocjonalna. Budowanie więzi rodzinnych poprzez wzajemne wychowanie, wsparcie oraz codzienną troskę ma bardzo istotny wpływ na wysokość roszczeń za śmierć bliskiej osoby.


Odszkodowanie za śmierć brata Odszkodowanie za śmierć brata Odszkodowanie za śmierć brata
Odszkodowanie za śmierć brata Odszkodowanie za śmierć brata Odszkodowanie za śmierć brata
Odszkodowanie za śmierć brata Odszkodowanie za śmierć brata Odszkodowanie za śmierć brata

Odszkodowanie za śmierć – jakie kwoty?


Bogate orzecznictwo sądowe w sprawach podobnych, potwierdza iż wysokie kwoty odszkodowań uzyskiwane w procesach sądowych są często zasądzane przez sąd, w sytuacjach gdy ubezpieczyciel wypłaty odmawia. Chcielibyśmy opisać przypadek zdarzenia komunikacyjnego w którym zginął 20 latek. Sygn. akt I C 1855/12

W 2004 doszło do tragicznego zdarzenia w którym śmierć poniósł 20 letni mężczyzna. Osobami, które mogły starać się o uzyskanie odszkodowania byli jego rodzice oraz młodsza siostra. Rok po wypadku, matka poszkodowanego zgłosiła roszczenia o wypłatę odszkodowania do ubezpieczyciela OC sprawcy wypadku. W ocenie Towarzystwa Ubezpieczeniowego znaczne pogorszenie sytuacji życiowej rodzica wycenione zostało na kwotę 40 tys. złotych.

Relacje, które panowały w rodzinie poszkodowanego były poprawne. Dwudziestolatek był kawalerem i od urodzenia mieszkał z rodzicami oraz siostrą. Z uwagi na fakt, iż ojciec chorował a matka nie pracowała zarobkowo, zajmują się niewielkim gospodarstwem rolnym, poszkodowanie często pomagał w codziennych obowiązkach i wspierał finansowo rodzinę. Był wsparciem dla schorowanego ojca oraz wzorem dla młodszej siostry.

Roszczenia pozostałych członków rodziny – ojca oraz siostry o wypłatę odszkodowania zostały jednak odrzucone, gdyż zgodnie z argumentacją ubezpieczyciela kwota 40 tys. złotych wypłacona matce powinna wyczerpać również roszczenia pozostałych członków rodziny.

W procesie sądowym sytuacja się jednak odwróciła, Sąd uznał powództwo poszkodowanych i zasądził na rzecz najbliższych członków rodziny kwoty:

  1. dla ojca poszkodowanego 50 tys. zadośćuczynienia i 30 tys. odszkodowania za znaczne pogorszenie sytuacji życiowej
  2. dla siostry 50 tys. zadośćuczynienia i 15 tys. odszkodowania za znaczne pogorszenie sytuacji życiowej.

Analizowany przypadek potwierdza, iż walka o odszkodowanie za śmierć brata, siostry, dziecka dla jego najbliższej rodziny nie była łatwa, a pomoc pełnomocnika niezbędna. Potwierdza to jednak regułę, iż zawsze warto walczyć o swoje należne odszkodowanie również na drodze sądowej.


Czytaj więcej na ten temat: Odszkodowanie za śmierć - artykuły


  1. Nie znalazłeś odpowiedzi na nurtujące Cię pytanie?
  2. Nadal masz wątpliwości czy należy Ci się odszkodowanie?
  3. Chciałbyś uzyskać poradę i odpowiedzi na pytania związane z Twoją sytuacją?

Dlaczego warto powierzyć sprawę profesjonalistom?