Odszkodowanie i zadośćuczynienie za śmierć bliskiej osoby w wypadku komunikacyjnym. Przeczytaj koniecznie.

Śmierć bliskiej osoby niewątpliwe zawsze niesie za sobą ogromną traumę, ból oraz cierpienie. Jak sobie poradzić po stracie bliskiego członka rodziny? Czy najbliżsi osoby zmarłej w wypadku komunikacyjnym mogą liczyć na jakąkolwiek rekompensatę?


Obowiązkowa polisa ubezpieczeniowa OC jest formą ochrony dla wszystkich osób, które w wyniku wypadku zostały poszkodowane lub poniosły śmierć w takim zdarzeniu. Przepisy prawa dają możliwość uzyskania określonej rekompensaty za wypadek. Odszkodowanie i zadośćuczynienie za śmierć stanowi dla osób najbliższych formę naprawy pogorszonej sytuacji życiowej oraz finansowej. Jak dochodzić roszczeń odszkodowawczych w takich zdarzeniach? Jakie kwoty można uzyskać? Dlaczego pomoc profesjonalnej kancelarii jest niezbędna? Poniżej krótki przewodnik, dla osób które w tragicznym zdarzeniu straciły bliskiego członka rodziny.


Odszkodowanie za śmierć


Po stracie osoby bliskiej często sytuacja najbliższej rodziny zmienia się diametralnie. Najbliżsi nie tylko tracą ukochaną osobę ale również członka rodziny, który stanowił oparcie dla bliskich w trudnych chwilach, finansowo wspierał w codziennym życiu, realizował wspólne plany, uczestniczył w wychowaniu dzieci. Jak ocenić wielkość odszkodowania, które należy się rodzinie za stratę, która niezaprzeczalnie jest bezcenna?

Przede wszystkim trzeba ocenić w jakim stopniu strata bliskiej osoby miała wpływ na pogorszenie się sytuacji życiowej ora finansowej osób uprawnionych do uzyskania odszkodowania. Wzajemne relacje, stopień pokrewieństwa oraz obecna i przyszła sytuacja finansowa to podstawowe czynniki, które stanowią o wielkości stosownego odszkodowania za śmierć. Z uwagi na nieograniczone środki sumy gwarancyjnej ubezpieczenia OC, wielkość kwot zawsze powinna być adekwatna do poniesionej krzywdy oraz przede wszystkim stosowna. Tylko wnikliwa analiza prawna relacji, które panowały w rodzinie oraz indywidualnej sytuacji najbliższego członka rodziny pozwala na określenie wysokości roszczeń.

W praktyce sądowej wysokość stosownego odszkodowania ustala się na podstawie analizy sytuacji osoby uprawnionej z uwzględnieniem wszystkich okoliczności, które mają wpływ na jej warunki i trudności życiowe, stan zdrowia (w tym jego ewentualne pogorszenie wywołane śmiercią osoby najbliższej), wiek oraz stosunki rodzinne i majątkowe.

Stosowne odszkodowanie za śmierć ustalane jest nieraz na symboliczną kwotę (np. 10 tys. zł.), jednak, gdy osoba zmarła osiągała bardzo duże zarobki kwoty te mogą sięgać nawet kilkudziesięciu lub kilkuset tysięcy złotych.


Zadośćuczynienie za śmierć


Roszczenie zadośćuczynienia za śmierć jest formą rekompensaty przede wszystkim za wszelkie niematerialne aspekty doznanej krzywdy, a więc złagodzenia cierpienia psychicznego wywołanego stratą osoby najbliższej oraz pomoc poszkodowanemu w dostosowaniu się do zmienionej w związku z tym sytuacji życiowej.

Naruszenie dóbr osobistych, utrata wsparcia rodzinnego oraz brutalne zerwanie więzi emocjonalnych stanowi podstawy do uzyskania zadośćuczynienia za śmierć bliskiej osoby. W zależności od wzajemnych relacji oraz stopnia pokrewieństwa, oceniana jest wielkość poniesionej straty. Oczywiście inną formę cierpienia przybiera strata dziecka, a inną rodzica czy rodzeństwa. Ważnym aspektem jednak, który łączy instytucję zadośćuczynienia jest to, iż zawsze musi być dostosowane do indywidualnej sytuacji osoby roszczącej oraz nie stanowić jakiejkolwiek formy wzbogacenia. Wiemy jak istotne dla rodzin bliskich ofiar wypadków komunikacyjnych jest to aby kwota odszkodowania była możliwie jak najwyższa. Z uwagi na ten niepodważalny fakt, nasi prawnicy specjalizujący się w dochodzeniu zadośćuczynienia za śmierć zawsze dokładają wszelkich starań, aby tego rodzaju rekompensata była adekwatna do poniesionego cierpienia oraz pogorszonej sytuacji życiowej.


Profesjonalna pomoc prawna w uzyskaniu odszkodowania


Współpraca z kancelarią prawną w zakresie uzyskania odszkodowania i zadośćuczynienia za śmierć w wypadku przede wszystkim daje gwarancję obsługi przez zespół profesjonalistów w dziedzinie odszkodowań komunikacyjnych. Przepisy prawa, które regulują możliwość uzyskania roszczeń odszkodowawczych dają szansę na uzyskanie odszkodowania w pełnej formie i rekompensacie za poniesioną krzywdę. Prawnicy naszej firmy z wieloletnim doświadczeniem mając wypracowane metody działania skutecznie negocjują kwoty w postępowaniu przed ubezpieczycielem, a w cywilnych procesach sądowych walczą o uzyskanie kwot maksymalnych.


Co wyróżnia dobrą Kancelarię?


  1. bezpłatna analiza prawna sprawy o odszkodowanie i zadośćuczynienie za śmierć osoby bliskiej,
  2. umowa na jasnych i przejrzystych warunkach, bez opłat wstępnych, zaliczek i kosztów sądowych,
  3. bezpośredni kontakt do prawnika prowadzącego sprawę,
  4. sprawna i rzetelna obsługa firmy z wieloletnim doświadczeniem.

Jeżeli jesteś osobą, która w wypadku komunikacyjnym straciła bliską osobę, zadzwoń a poradzimy jakie odszkodowanie należy się Tobie i Twojej rodzinie.


Czytaj więcej na ten temat: Odszkodowanie za śmierć - artykuły


  1. Nie znalazłeś odpowiedzi na nurtujące Cię pytanie?
  2. Nadal masz wątpliwości czy należy Ci się odszkodowanie?
  3. Chciałbyś uzyskać poradę i odpowiedzi na pytania związane z Twoją sytuacją?

Dlaczego warto powierzyć sprawę profesjonalistom?