Oszkodowania za wypadek śmiertelny

Odszkodowanie za wypadek śmiertelny bliskiego członka rodziny. Sprawdź jak również Tobie możemy pomóc w uzyskaniu najwyższego odszkodowania z OC.


Tragiczne wypadki drogowe, w pracy, rolnictwie czy wskutek błędów medycznych zawsze dla najbliższej rodziny, znajomych oraz przyjaciół niosą żal, cierpienie i pustkę, której naprawa jest niewątpliwe bardzo trudna a często wręcz niemożliwa. Jak zatem prawnicy oceniają wysokość odszkodowania za wypadek śmiertelny? W jaki sposób oszacować wielkość odszkodowania i ocenić skalę naszego cierpienia i bólu po stracie członka rodziny?


Kto otrzyma odszkodowanie za wypadek śmiertelny?


Roszczenia odszkodowawcze za wypadki śmiertelne to rekompensata o którą może się ubiegać najbliższą rodzina osoby zmarłej. Przepisy kodeksu cywilnego "mówią" jednak, że bliska osoba dla poszkodowanego, to również ta, z która łączyły bliskie relacje i więzi emocjonalne. Nie tylko więzi krwi stanowią o grupie osób uprawnionych do odszkodowania, ale również wzajemna opieka, budowanie wzajemnych relacji, które w oparciu o zażyłość, emocje i uczucia, stanowią o cierpieniu po stracie bliskiej osoby.

Zgodnie z powyższym, osoby uprawnione do odszkodowania za wypadek śmiertelny to:

 1. rodzice,
 2. współmałżonek,
 3. dzieci,
 4. dziadkowie,
 5. konkubina/konkubent,
 6. dziecko przyjęte na wychowanie,
 7. rodzeństwo przyrodnie,
 8. ojczym/ macocha.
Odszkodowanie za wypadek śmiertelny

Wypadek śmiertelny – odszkodowania. Na co może liczyć rodzina poszkodowanego?


Należy zauważyć, iż roszczenia w przypadku śmierci poszkodowanego to głównie rekompensata za poniesione cierpienie, bol psychiczny i krzywdę moralną po stracie bliskiej osoby. Co ważne relacje, które łączyły poszkodowanego z uprawnionymi do odszkodowania zawsze są różne i oceniane indywidualnie pod katem rekompensaty odszkodowawczej. Mówiąc prościej, każdej z grona osób najbliższych przysługują indywidualne roszczenia. Są nimi:

 1. zadośćuczynienie za śmierć,
 2. stosowne odszkodowanie,
 3. zwrot kosztów pogrzebu,
 4. renty.

Jak wygląda dochodzenie odszkodowania za śmierć w wypadku dobrej Kancelarii? W jakim zakresie pomoże Ci uzyskać najwyższą rekompensatę?


Kancelaria powinna klientów reprezentować w całym procesie odszkodowawczym praktycznie na każdym etapie zaawansowania sprawy. Dodatkowo powinna:

 1. reprezentować klienta zarówno na etapie likwidacyjnym (przed ubezpieczycielem) jak również w cywilnym procesie sądowym przed ubezpieczycielem,
 2. załatwić wszystkie formalności konieczne do prowadzenia sprawy o uzyskanie odszkodowania za śmierć,
 3. uczestniczyć w zaawansowanych i skomplikowanych negocjacjach w przepadku zaniżonych odszkodowań,
 4. uzyskać dodatkowe roszczenie zadośćuczynienia dla wypadków sprzed roku 2008,
 5. dbać o poczucie bezpieczeństwa klienta dając mu gwarancję prowadzenia jego sprawy przez wykwalifikowanych prawników, specjalistów z branży medycznej, rzeczoznawców z wieloletnim doświadczeniem w zakresie szacowania wysokości szkód powypadkowych,
 6. proponować współpracę na jasnych i przejrzystych warunkach: bezpłatna analiza prawna sprawy, wynagrodzenie prowizyjne rozliczane po uzyskaniu odszkodowania przez kancelarię.

Odszkodowanie za śmierć. Dlaczego powinniśmy zasięgnąć profesjonalnej porady firmy odszkodowawczej przed podjęciem decyzji?


W wypadkach śmiertelnych kwoty odszkodowań często oscylują w kwotach od kilkudziesięciu do kilkuset tysięcy złotych. W przypadku wielu osób uprawnionych indywidualne roszczenia tworzą sumy, które w określonych przypadkach mogą być kwotami rzędu miliona złotych. Tak duże rozbieżności mówią o tym, że indywidualne podejście do roszczeń odszkodowawczych osoby starającej się o odszkodowanie jest niezwykle istotne i wymaga rzetelnej i profesjonalnej oceny prawnika wyspecjalizowanego w roszczeniach odszkodowawczych za śmierć bliskiego członka rodziny. Nieumiejętne oraz nieprawidłowe oszacowanie wysokości roszczeń skutkuje zazwyczaj wypłatami, które są nieadekwatne do poniesionej krzywdy oraz cierpienia.

Decyzja dotycząca wyboru pełnomocnika przez osoby które mogą uzyskać odszkodowanie powinna być przemyślana. Bezpłatna analiza prawna, którą przeprowadzamy daje Naszym klientom informacje zwrotną na temat zasadności uzyskania odszkodowania, wielkości i rodzaju roszczeń, o które można się starać oraz model współpracy indywidulnie dostosowany do potrzeb klienta.

Dopiero wówczas klient może podejmować decyzje i nawiązać współpracę o uzyskanie najwyższego odszkodowania za śmierć.

Podpisanie umowy pod wpływem emocji, w niewiedzy o firmach, które rzetelnie i profesjonalnie zajmują się dochodzeniem roszczeń odszkodowawczych nie jest dobrym rozwiązaniem, a już na pewno nie stanowi o sukcesie w sprawie. Okres przedawnienia, w którym można się starać o uzyskanie odszkodowania za wypadek śmiertelny mija dopiero 20 lat po zdarzeniu. Zatem reasumując:

 1. jesteś członkiem rodziny poszkodowanego w wypadku śmiertelnym może należeć Ci się odszkodowanie
 2. uzyskaj informacje, w jakim zakresie Kancelaria będzie mogła reprezentować Cię w dochodzeniu odszkodowania za śmierć bliskiej osoby,
 3. spotkaj się z prawnikiem oraz wypełnij odpowiednie dokumenty, które pomogą reprezentować Ciebie i Twoja rodzinę w uzyskaniu należnych świadczeń.

Autor artykułu:

Data publikacji:

Podsumowanie: W artykule odpowiadamy na pytania: Odszkodowanie za wypadek śmiertelny - sprawdź jak również Tobie możemy pomóc.

Oceniono na: 5.0 w skali 5.0 na podstawie: 7 głosów.Czytaj więcej na ten temat: Odszkodowanie za śmierć - artykuły


 1. Nie znalazłeś odpowiedzi na nurtujące Cię pytanie?
 2. Nadal masz wątpliwości czy należy Ci się odszkodowanie?
 3. Chciałbyś uzyskać poradę i odpowiedzi na pytania związane z Twoją sytuacją?

Dlaczego warto powierzyć sprawę profesjonalistom?